Results from Boone Nationals from 9/3

IMCA Stock Cars
Heat 01 — 1. Jason Batt, Hatcher Heights, Texas; 2. Jake Masters, Graettinger; 3. David Easterday, Riverdale, Neb.; 4.
Kellie Schmit, Britt; 5. Casey Greubel, Lacona; 6. Les (Bo) Lundquist, Sioux City; 7. Caleb Crenshaw, Fort Worth, Texas;
8. Tony Schlei, Union Grove, Wis; 9. Kevin Parks, Davenport, Neb..
Heat 02 — 1. Jason Rogers, Selden, Kan.; 2. Matthew West, Kellerton; 3. Jesse Brown, Nashua; 4. Nick Tubbs, Colby,
Kan.; 5. Carbie McClearen, Seminole, Texas; 6. Michael Vennes, Minot, N.D.; 7. Dave Plowman, Omaha, Neb.; 8. Dan
Hanselman, Algona; 9. Jeremy Christians, Horicon, Wis.
Heat 03 — 1. Abe Huls, Carthage, Ill.; 2. Derek Green, Granada, Minn.; 3. Shaun Bruns, Danube, Minn.; 4. Casey
Woken, Ogallala, Neb.; 5. Randy Brands, Boyden; 6. Todd Reitzler, Grinnell; 7. Paul Shepherd, Marengo; 8. Jason
Wilkinson, Neligh, Neb.; 9. Gary Bass, Des Moines.
Heat 04 — 1. Kevin Opheim, Mason City; 2. Terry Pruitt, Dexter; 3. Shawn Havel, Algoma, Wis; 4. Adam Klocke, Carroll;
5. Andy Altenburg, Truman, Minn.; 6. Ryan Leeman, Randall; 7. Ben Walding, Des Moines; 8. Calvin Lange, Humbolt; 9.
Jeff Tubbs, Colby, Kan..
Heat 05 — 1. Travis VanStraten, Hortonville, Wis; 2. James Richert, Comfrey, Minn.; 3. Scott Pippert, Elberon; 4. Shay
Curtin, Cresco; 5. Jim Hendricks, Council Rocks; 6. Kenneth Tietz, Belle Plaine, Minn.; 7. Kevin Flock, Muskogee, Okla.;
8. Calvin (Buck) Swanson, Waterloo; 9. John Oliver Jr, Danville.
Heat 06 — 1. Jerry Gifford, Boone; 2. Brian Blessington, Breda; 3. Eric Brown, Boone; 4. Randy Killen, Des Moines; 5.
Christopher Toot;; 6. Ron Bougher, Des Moines; 7. Stefan Sybesma, Sanborn; 8. Dean Wray, Jamesport, Mo.; 9.
Lonnie Hodges, Boone.
Heat 07 — 1. Kyle Werkmeister, Mc Cook, Neb.; 2. Tom Brumlic, Denmark, Wis; 3. Norman Belew, Granger; 4. Russell
Damme, Waterloo; 5. Manny Baldiviez, Chula Vista, Calif.; 6. Roger Verdoorn, Sibley; 7. Gregg Mann, Estevan, SK; 8.
Rodney Richards, Madrid; 9. Mike Wiemann, Webster City.
Heat 08 — 1. Toby Smith, Oskaloosa; 2. Marcus Fagan, Adair; 3. Ryan Harris, Hubbard, Neb.; 4. Dennis Bissonnette,
Hammond, La.; 5. Troy Woelber, Hull; 6. Scott Beauregard, Brandon; 7. Dana Morgan, Kearney, Neb.; 8. Chad Estes,
Troy, Texas; 9. Matthew Munyon, Kellerton.
Heat 09 — 1. Justin Temeyer, Independence; 2. Bob Daniels, Des Moines; 3. Jesse Olson, Mayer, Minn.; 4. Tom Killen,
Des Moines; 5. Greg Keuhn, Trenton, Mo.; 6. Todd Gereau, Sioux City; 7. Jordan Durward, Trenton, N.D.; 8. Bob Hoing,
Overton, Neb.; 9. Jason Ward, Sioux City.
Heat 10 — 1. Brandon Taylor, Granbury, Texas; 2. Chad Palmer, Renwick; 3. Josh Daniels, Carlisle; 4. Thomas
Thompson, Hopkinton; 5. Jeff Whiting, Gothenburg, Neb.; 6. Eric Rempel, Palmyra, Neb.; 7. Nathan Burke, Minot, N.D.;
8. Ronnie Christopher, Forney, Texas; 9. Kevin Balmer, Garwin.
Heat 11 — 1. Blake Cole, Nashua; 2. Matt Speckman, Sleepy Eye, Minn.; 3. Brett Woznicki, Minot, N.D.; 4. Dan
Mackenthun, Hamburg, Minn.; 5. Donavon Smith, Lake City; 6. Justin Jacobsen, Black Creek, Wis; 7. Trent Jeanes,
Chariton; 8. Robert Stofer, Jefferson; 9. Jordan Lathram, Hobbs, N.M.
Heat 12 — 1. Kyle Vanover, Beatrice, Neb.; 2. John Heinz, Green Bay, Wis; 3. Perry Misner, Garden City, Kan.; 4. Heath
Tulp, Belmond; 5. Dustin Larson, Worthington, Minn.; 6. Norman Chesmore, Rowley; 7. Mike Harris, Avoca; 8. Aaron
Guillaume, Sioux City; 9. Stoney Leonard, Ladora.
Heat 13 — 1. Trent Murphy, Scranton; 2. Shane Stutzman, Milford, Neb.; 3. Jeff McCollum, Mankato, Minn.; 4. Jake
Nelson, Williston, N.D.; 5. David Goode Jr, Copperas Cove, Texas; 6. Jeff Deal, Fort Dodge; 7. Don Vis, Marshalltown; 8.
Brandon Savage, Canton, Mo.; 9. Markiss Harcrow, Waco, Texas.
Heat 14 — 1. Jay Schmidt, Tama; 2. Devin Smith, Lake City; 3. Chris Pruitt, Stuart; 4. Jason Cook, Mount Pleasant; 5.
Tristan Carman, Killeen, Texas; 6. Cary White, Lamesa, Texas; 7. Colby Deming, Hobbs, N.M; 8. Jason Minnehan,
Churdan; 9. Kevin Rose, Waterloo.

Heat 15 — 1. Brandon Czarapata, Pulaski, Wis; 2. Kirk Martin, Weatherford, Texas; 3. Ned Kalis, Wells, Minn.; 4. Bruce
Wickman, Emmetsburg; 5. Lance Deal, Fort Dodge; 6. Rick Mahlberg, Denmark, Wis; 7. Matt Deaton, Newton; 8. Derrick
Agee, Huntsville, Mo.; 9. George Motto, Saint Peter, Minn..
Heat 16 — 1. Shane Paris, Muscatine; 2. Chris Palsrok, Sibley; 3. Aaron Matthias, Fairbank; 4. Ty Hill, Dallas Center; 5.
Jake Ludeking, Decorah; 6. Larry Crocheck, Boone; 7. William Wade, San Angelo, Texas; 8. Tim Czarneski, Denmark,
Wis; 9. Casey Jones, Sioux City.
Heat 17 — 1. Nathan Wood, Sigourney; 2. Michael Dancer, North Platte, Neb.; 3. Bruce Plumisto, Colby, Kan.; 4. Wayne
Gifford, Boone; 5. Travis Prochaska, Iowa Falls; 6. Jeff Holstein, New Ulm, Minn.; 7. Matt Guillaume, Haslet, Texas; 8.
Bob Staiert, Carroll.
Heat 18 — 1. Michael Jaennette, Newton; 2. Mike Goldsberry, Runnells; 3. Jim Lynch, Kahoka, Mo.; 4. Robert
Rutherford, Norton, Kan.; 5. Luke Lemmens, Kewaunee, Wis; 6. John Frydrych, Austin, Texas; 7. Bob Chalupa, Mc
Cook, Neb.; 8. Mike Nichols, Harlan.
Heat 19 — 1. David Smith, Lake City; 2. Damon Murty, Chelsea; 3. Brad Whitney, Trenton, Mo.; 4. Gene Stigall,
Winston, Mo.; 5. Jeffrey Anderson, Atlantic; 6. Michael Pepper, Lakin, Kan.; 7. Dennis Plain, Sac City; 8. Rich Pederson,
Sioux City.
Heat 20 — 1. Dave Moriarty, Jordan, Minn.; 2. Corey Piffer, Indianola; 3. Roger Ciesielski, Waterloo; 4. Bill Reetz,
Carroll; 5. Jason Davis, Norton, Kan.; 6. Allan Schmidt, Holstein; 7. Michael Lang, Lamesa, Texas; 8. Ondre Rexford,
Montezuma, Kan..
IMCA Hobby Stocks
A-Main 01 — 1. Andrew Burg, Adel; 2. Brandon Geurin, Waco, Texas; 3. Weston Koop, Rockwell; 4. Tiffany Bittner,
Norfolk, Neb.; 5. Kyle Parizek, Bell Plaine; 6. Mike Traskowsky, Woodbine, Kan.; 7. Justin Nehring, Storm Lake; 8.
Brandon Nielsen, Spencer; 9. Mark Saathoff, Beatrice, Neb.; 10. Brian Happel, Van Horne; 11. Ryan Grochala, Pleasant
Hill; 12. Aaron Rudolph, Grand Junction; 13. Dan Ayers, Webster City; 14. Tory Harazin, Redwood Falls, Minn.; 15. Jeff
Ware, Columbus, Neb.; 16. Dan Strandburg, Worthington, Minn.; 17. Justin Rezabek, Wilber, Neb.; 18. Chad LeGere,
Des Moines; 19. Cody Gustoff, Scranton; 20. Jay Sidles, Emmetsburg; 21. Mike Powell, Norwalk; 22. Chanse Hollatz,
Clear Lake; 23. Bill Bonnett, Knoxville; 24. Jacob Keiser, Marengo; 25. Andrew Hustead, Rutledge, Mo..

Andrew Burg Takes Hobby Stock Win at Boone